30 / Napínavý příběh jsme dopsali stříbrným písmem!

17.06.2024

FK Klánovice – FK Union Strašnice 2:1 (0:0)

Branky – 51' Š. Procházka, 57' Š. Procházka; 70' L. Rada

V neděli 16. června nás čekal na domácím hřišti poslední domácí zápas sezóny a ostatně i poslední zápas soutěžního ročníku 2023/2024. Ve hře navíc nemohlo být o moc víc. Přivítali jsme velmi silný celek Strašnic, který se nacházel o jednu příčku výš, než my a na svém kontě měl o jeden bod více. S velkým odhodláním a maximálně soustředěni jsme se tak vydali do zápasu o všechno s touhou naplno bodovat a po 2 sezónách, kdy jsme atakovali nejvyšší příčky, konečně z 1.B třídy utéct.

Nástup hostí do zápasu byl velmi agresivní a běhavý, prvních 10 minut nás napadali vysoko na naší polovině a díky silnému středu záložní linie dokázali vybojované míče posílat dopředu, kde hrozili dvěma velice dobře rychlostně vybavenými útočníky. Během prvního poločasu tak vzniklo několik situací, ve nichž jsme díky našemu chybnému postavení museli "hasit" velké šance Strašnic. Úvodní zhruba čtvrthodina, ve které se nám nedařilo vyhrávat osobní souboje a byli jsme ve středu pole až moc daleko od soupeřů, se postupně překlápěla a my jsme začali mít více ze hry. Dařilo se nám více kombinovat, převážně ale v obranné čtveřici. Jedinou slabinou byly pro nás levné ztráty míče, ať už nedůrazem v přihrávkách, nebo zbytečnými pokusy o dlouhé centry, které bez problému sbíral urostlý gólman hostí. V první slušné šanci se ocitl ve 12. minutě Filip Tvrzický, ten ale bohužel po centru Kirilla Chukhana netrefil ideálně propadnutý balón. O 5 minut později se po podobném centru snažil přesměrovat míč na branku opět Filip, ale ještě lepší pozici měl při dorážce Karen Petrosyan, jenž naneštěstí tváří v tvář gólmanovi Strašnic přestřelil. Během toho však hosté nepolevovali a dostali se do několika nebezpečných brejkových situací, naštěstí to, co nepochytal skvěle hrající Jakub Kotrba dokázali zablokovat nejprve Láďa Šperl a poté Dan Barták. Otěže jsme převzali naplno až v závěrečných 10 minutách prvního poločasu, kdy jsme soupeře pustili pouze k pár standardním situacím. Dařilo se nám držet balón, z čehož vznikla i naše největší šance v první pětačtyřiceti minutovce, když se pár minut před odchodem do šaten za obranou zjevil Šimon Procházka, jenž pohotovým lobem přehodil vyběhnuvšího gólmana. Jeho skákavý pokus ale mířil zhruba o metr vedle.

Stejně jako v prvním poločase, jsme i v tom druhém dopřáli Strašnicím náznak šance během prvních 60 vteřin. To byla ale naštěstí výjimka, neboť jsme to byli my, kdo o sobě dal vědět a bylo to jedno konkrétní jméno: Šimon Procházka, jenž otevřel svůj gólový účet už 6 minut po změně stran naprosto nevídaným způsobem. Po dalekonosném autovém vhazování Ládi Šperla se k hlavičce dostal Filip Tvrzický, od něhož putoval míč záhadným způsobem na kraj velkého vápna, kde čekal Šimon. Ten si prvním dotekem udělal prostor a následně vyslal dalekonosný projektil do pravého horního rohu branky. Na obrazu hry se nic moc nezměnilo, soupeř hrozil z každé naší chyby, ale v zakončení neměl vůbec štěstí. Neváhali jsme tak a za dalších 6 minut jsme navýšili skóre na 2:0, což nám konečně dodalo potřebný klid. A akce to byla velice podobná. Dlouhé vhazování opět putovalo na hlavu Filipa Tvrzického, tentokrát se ale míč odrazil k postranní čáře, odkud byl vrácen zpět na střed hřiště, kde ho Filip napodruhé prodloužil za sebe. Propadlý míč se zjevil přímo u kopačky Šimona Procházky, který nic nevymýšlel a z prvního doteku ho z voleje napálil přímo k pravé tyči soupeřovy branky. Dvougólové manko hosty trochu položilo a my jsme tak dostali více kombinovat na středu hřiště. I z fyzického hlediska byl zápas dost náročný, shodně na obou stranách. Po pohledné akci měl skvělou palebnou pozici zhruba v 60. minutě Daniel Bartoň, ten pálil vysoko nad. Jinak zářil Jakub Kotrba mezi třemi tyčemi. Aby odčinil všechny pozitivní zákroky, střihnul si v 70. minutě kličku. Tou si prvního hráče obhodil ale druhý ho o míč připravil a do odkryté branky snížil na 2:1. Vrásky tak přibyly na čelech nejen 11 hráčům na hřišti, ale zhruba 350 fanouškům, kteří na historicky důležitý zápas dorazili. Posledních 20 minut bylo velice rozkouskovaných, nejvíce se toho odehrávalo kolem našeho vápna, kam v posledních 10 minutách přiletělo zhruba 30 centrů, všechny se nám ale naštěstí podařilo odvrátit. Kosmeticky upravit mohl ještě Daniel Bartoň, jemuž předložil míc v situaci 3 na 1 Lukáš Hladík, ve stoprocentní šanci ale klánovický kapitán napálil jediného bránícího hráče.

Velké drama, ale hlavně divácky velice atraktivní zápas nám přinesl 3 body a skok na druhou postupovou příčku v tabulce. Sezóna byla napínavá až do samotného konce, do poslední minuty posledního zápasu a my jsme rádi, že jste mohli být v tento rozhodující okamžik s námi. Mockrát děkujeme za obrovskou návštěvnost a za skvělou atmosféru. Doufáme, že se společně všichni uvidíme na startu nové sezóny, tentokrát v 1.A třídě!

autor: Sebastian Tumpach