28 / Další úspěšná zastávka na pouti za vytouženým cílem

03.06.2024

FK Klánovice – Sokol Kolovraty "B" 3:1 (2:0)

Branky – 20' O. Nejedlý, 30' D. Bartoň, 88' Š. Procházka; 86' M. Kudláček (penalta)

S blížícím se koncem sezóny 2023/2024 se stupňuje nátlak a rozhodně je o co hrát. V posledních 3 kolech bychom marně hledali snadného soupeře. V předposledním domácím zápase jsme na naší půdě hostili celek Kolovrat, se kterým jsme na podzim remizovali 2:2 na umělé trávě v Bráníce. Po 27 odehraných zápasech okupovala rezerva přeborového týmu 6. pozici. S maximálním možným zastoupením jsme se tak vydali do velmi náročného souboje, který by nás mohl opět o krok přiblížit našemu cíli.

Od začátku zápasu jsme se snažili držet míč, převážně tedy na naší polovině, neboť ta nebyla tolik postižená vytrvalým a silným deštěm. Na opačné straně hřiště byla dvě poměrně rozlehlá místa, kde voda v jistých situacích až brzdila balón a nebylo nikterak sympatické přes ně hrát. Většinu akcí jsme tak směřovali k postranním čarám. U levé lajny svedl v prvním dějství několik rychlostních soubojů s velmi svižným krajním obráncem hostí Kirill Chukhan, na pravé straně byl často vysouván Dan Barták. Právě zmíněné dlouhé míče se nám ale nedařilo vždy směřovat přesně a odevzdávali jsme tak zbytečně balóny soupeři. Kolovraty za celou první půli ohrozili branku pouze jednou, v první patnáctiminutovce ale razantní neumístěnou střelu zlikvidoval Jakub Kotrba. Byli jsme to tak my, kdo se první přihlásil o slovo. Po autovém vhazování putoval dlouhý míč do pokutového území, přesně na nohu Dana Bartáka, jenž balón pohotově sklepl přímo do cesty Ondrovi Nejedlému. Ondra nevymýšlel žádné zbytečnosti a z prvního doteku poslal balón přesně do protipohybu gólmana, několik málo desítek centimetrů pod břevno. Už o 10 minut později jsme se mohli radovat podruhé. Na podobně dlouhý míč tentokrát číhal Kirill Chukhan, zhruba na hranici pokutového území, při výskoku do hlavičky byl ale podražen a po vykoupaní v kaluži se na onom místě k přímému kopu postavil náš kapitán Daniel Bartoň. Ten si nejprve odházel od balónu vodu a následně obstřelil neideálně postavenou zeď na milimetr přesně k levé tyči soupeřovy branky. Velice přívětivé vedení nás tak nenutilo spěchat dopředu, Jedinou záležitostí, jež nás strachovala byl na hraně žluté karty žijící a dýchající Dan Barták, který byl poměrně blízkou vyloučení už před odchodem do šaten.

Druhý poločas se karta kompletně obrátila a my jsme pochopili, že hosté neměli v první půlce s obranou zaplavené poloviny hřiště lehkou práci, přeci jen týmy kombinují převážně na vlastní půlce, v prostoru mezi obrannou linií a defenzivními záložníky. Kolovraty na nás nastoupily ve vysokém tempu a gólová šance v prvních 2 minutách druhého poločasu symbolizovala v jakém duchu se bude následujících 45 minut odehrávat. Aby toho nebylo málo, po necelých 15 minutách musel vlivem svalového zranění ze hry odstoupit Daniel Bartoň. S přibývajícím časem se nám méně a méně dařilo kombinovat na středu hřiště a nájezdy soupeře jsme řešili dlouhými odkopy z hranice vlastního pokutového území. Síly docházely a míče se nám "vepředu" nedařilo zachytávat. Několik heroických bloků předvedli po půl hodině hry Jan Kutzendörfer a Daniel Bezpalec, jenž se postavil netradičně na pozici pravého obránce. Příznivý stav 2:0 se zdál býti komfortním, ale hosté nic nevzdávali až do posledních minut a v 86. minutě byli za svůj dlouhotrvající tlak odměněni. Po průnikové přihrávce se do vápna vřítil křídelník v červeném dresu, na kterého bezprostředně vyběhl Jakub Kotrba, jenž se položil na bok a klouzal pod nohy útočícímu hráči. Bez šance polapit balón ale stáhl ruce, a i přes nešikovné samovolné zakopnutí, které ze špatné pozice hlavní arbitr ani nemohl vidět, byla s heslem presumpce viny odpískána penalta. Tu chladnokrevné přímo doprostřed proměnil hostující kapitán. Přirozeně jsme všichni měli v hlavách ten nejčernější scénář, ale s odhodláním hrát daleko od vlastní branky se nám podařilo vstřelit o 2 minuty později další gól, čímž jsme Kolovraty maximálně zaskočili. Po nepřehledné situaci inkasoval přihrávku do nohy uvnitř vápna Filip Tvrzický, jenž instinktivně našel do druhé vlny nabíhajícího Šimona Procházku, který prudkou po zemi letící ranou levačkou poslal míč zhruba půl metru od pravé tyče. Druhý direkt do našich žeber přišel až v nastaveném čase, ale nejednalo se o druhou branku Kolovrat. Po šarvátce následující po rohovém kopu se do verbálního konfiktu dostal Dan Kutzendörfer, jemuž přispěchala na pomoc vlastní krev. Bohužel i přes velmi nízkou intenzitu konfrontace vyfasovali oba aktivní hráči červenou kartu a dohrávali jsme tak v deseti. Větším trestem nám je však absence jednoho ze stavebních kamená naší obrany v dalším utkání.

Velmi bojovný výkon v dosti nestandardních podmínkách nám přinesl 3 body, které jsou v cestě za naším cílem vitální. Sebemenší ztráta v aktuálním rozpoložení znamená konec nadějí a všichni jsou s tím velice dobře obeznámeni. Zdolat předposlední schod se tak budeme snažit už tuto neděli na hřišti v Hájích, kde poměříme síly s tamní rezervou.

autor: Sebastian Tumpach