Sezóna 2023/2024 v číslech

01.07.2024

V uplynulé sezóně, 2023/2024, jsme přes všechny nezdary, co se nám v minulých ročnících děly, po dvou letech, kdy nám postup unikl o jednu příčku, či jeden bod, konečně dokázali prolomit smůlu a probojovat se do vyšší soutěže. V jarní části sezóny jsme obsadili 3. místo, nepodařilo se nám replikovat podzimní úspěch, díky kterému jsme přezimovali na první příčce a možná i díky tomu jsme letos nedosáhli na první pozici. V první půlce sezóny jsme dokázali nasbírat 34 bodů v 15 zápasech se skóre 62:18 a i když jsme se na jaře ani na jednom z konců hřiště výrazně nezhoršili, se skóre 56:19 jsme dokázali získat jen 32 bodů. Co se týče defenzivy, už v loňském roce jsme byli s našim pokrokem spokojeni, neboť předloni jsme lovili míč ze sítě celkem 79x! V minulé sezóně se nám toto hrůzostrašné číslo podařilo poměrně redukovat, a to konkrétně na 52 inkasovaných branek. Letos jsme zašli ještě o krok dál a soupeři jsme se dovolili radovat pouze 37x! Druhá nejlepší obrana v soutěži byla podpořena i druhým nejlepším útokem, který vsítil 118 branek, tedy nejvíce za naše působení v 1.B třídě, podruhé jsme překonali metu 100 branek. I když to není na jarní a podzimní bilanci znát, útok nás nejspíš stál první místo v tabulce. S tímto jevem se setkáváme v každé sezóně, a i když šance máme, v důležitých zápasech se nám nedaří je proměňovat, což nás v posledních 5 kolech stálo 4 body, když jsme remizovali 1:1 s rezervou Hájů a Újezdu nad Lesy. Na poli trestů jsme si vedli také lépe než loni, oproti 47 žlutým kartám jsme byli letos napomenuti jen 30x a byli jsme v tomto ohledu nejdisciplinovanějším týmem naší soutěže. Červenou kartu jsme viděli celkem 3x, všechny v jarní polovině sezóny, kdy se nechal kuriózně vyloučit Láďa Šperl, po něm Dan Barták a 2 kola před finálovým zápasem i Honza Kutzendörfer.

V odehraném ročníku jsme nastoupili celkem do 30 zápasů (2 780 minut), což není vždy pravidlem, díky dnes už skoro zapomenutém přerušení amatérských soutěží vlivem COVIDu, se 2 ročníky vůbec nedohrály, konkrétně 2019/2020 a 2020/2021. Počtvrté od srpna 2018 jsme tak zdolali plnou porci zápasů, ve které jsme dokázali ubojovat 21 výher a 3 remízy, přemožitele jsme našli celkem 6x, přičemž jen jeden z týmů nás dokázal pokořit v obou zápasech. Celkem 66 bodů nám přineslo 2. místo v tabulce a vytoužený postup. K zisku trofeje nám tak chyběly pouze 2 body, neboť jsme se mohli spolehnout na suverénně nejlepší skóre v soutěži. Optikou čísel se nám na podzim podařilo získat 52 % bodů, naplno jsme bodovali v 73 % zápasů, 10 výher, 1 remíza a 3 prohry. Na jaře byla naše bilance o jednu remízu horší, vyhráli jsme tedy 67 % zápasů. Mluvíme sice o méně vydařené druhé polovině sezóny, ale v porovnání s minulým rokem je naše bilance příznivější, a to o dost. V červnu roku 2023 jsme totiž doběhli do cíle s bilancí naprosto opačnou. Během našeho půlmaratónu, který začal někdy v březnu 2023 jsme dokázali 67 % zápasů čili dvě třetiny, nevyhrát. Pro porovnání jsme loni z posledních 10 zápasů vyhráli pouze jednou, letos jsme v posledních 9 utkáních nenašli přemožitele, pouze 2x se body dělily. Nejdelší sérií bez prohry v sobě ale skrývá podzim, kde se nám podařilo celých 10 zápasů neprohrát, když jsme porazili Hrdlořezy, Junior, Partisan, Malešice, Chodov, Uhříněves, Újezd nad Lesy, Ďáblice, remizovali s Kolovraty a v posledním podzimním zápase rozstříleli Háje 6:0. Nejvyšší výhrou byla demolice štědrých Malešic 13:1, nejvyšší prohru nám uštědřila ČAFC "B" na jejich domácím hřišti, kde jsme padli 5:2.

Mezi třemi tyčemi jsme letos sázeli na dva kouzelníky, jenž vychytali více než jednou tolik nul, než za předchozích 5 sezón v 1.B třídě dohromady. Celkem 13 čistých kont si mezi sebou David Nedomlel a Jakub Kotrba rozdělili v poměru 7 ku 6. Kuba sice získal o jednu nulu méně, odchytal ale 16 ze 30 zápasů a inkasoval navíc méně gólů a to 15. V neuvěřitelných 7 zápasech navíc inkasoval pouze jednou, se značnou porcí štěstí tak mohl v kolonce čistých kont vyšplhat až na hodnotu 13. Míč ze sítě lovil průměrně každých 98 minut. David byl během celé sezóny překonán 22x, průměrně každých 60 minut. První jmenovaný si připsal prvenství i v minutáži. Davidovi nepomohlo ani 20 minut, kterých odehrál v poli hned první mistrovské utkání letošního ročníku. Za tuto skromnou porci minut však dokázal vstřelit jednu branku a s rukavicemi pak přidal i jednu asistenci. Ukořistil také jedinou žlutou kartu, kterou brankáři ve svých kolonkách evidují. Skvělé zákroky předváděné celý rok jsou letos doplněny i o statistiky, velká součást letošního úspěchu vězí právě mezi třemi tyčemi a těšme se, kolikrát nás Kuba s Davidem podrží v 1.A třídě!

Čtyřčlenná vozová hradba, která propustila pouhých 37 branek byla po většinu sezóny ve stejném složení, krajní obránci se měnili dokonce ještě míň než stoperská dvojice. Na levém kraji kraloval tradičně Láďa Šperl, jenž odehrál 2 139 minut a dokázal si připsat 3 branky. S nějakým vyspělým statistickým systémem bychom vám pak mohli nabídnout i neskutečný počet vyhraných hlaviček a osobních soubojů, které Láďa absolvoval. Na opačné straně hřiště, horizontálně, okupoval pravou lajnu Dan Barták, jenž nastoupil do 26 zápasů, v nichž odehrál 2 174 minut. Rovněž si dokázal připsat 3 branky, ke nimž přidal neskutečných 11 asistencí, což mu stačilo na celkové 2. místo nejlepších nahrávačů. Gólové nahrávky se snažil dorovnat žlutými kartami, bohužel se mu jich podařilo nasbírat pouze 10. Záda mu kryl v podzimní části sezóny Štěpán Borka, který si během 237 minut na pažitu připsal jednu branku a jednu asistenci. Dalším žolíkem u pravé lajny byl pak ortodoxní brazilský pravý bek Jakub Prošek, který ve 24 zápasech odehrál 658 minut a bodově vyrovnal Štěpána. Mezi obránci je pak zapsán i univerzál Daniel Kutzendörfer, který ze všech možných pozic na hřišti vsítil 3 branky a 5 jich připravil pro svoje spoluhráče, to všechno během 1 501 minut. Jeho jmenovec, nikoliv však křestním jménem, Jan Kutzendörfer posbíral ze všech obránců největší minutáž a stal se vedle Matouše Richtra základním stavebním kamenem naší obrany. Tato stoperská dvojice spolu odehrála neskutečných 2 032 minut napříč 23 zápasy a dohromady vstřelila 7 branek, Honza 3 a Matouš 4, z nichž drtivá většina putovala do sítě z hlav těchto dvou stoperů. Mimo stoperské dvojice jsme svátečně najít v některých zápasech i stoperské trojice, k těm nejneobvyklejším patří asi dua Ondra nejedlý + Matouš Richtr, Dan Barták + Jan Kutzendörfer, Daniel Bartoň + Jan Kutzendörfer, jenž spolu odehráli necelou půlhodinu v zápase s Partisanem Prague a Dan Barták + Jan Kutzendörfer + Matouš Richtr. Kombinací bychom mohli najít dohromady 9, druhou nejvytíženější byla dvojice Jan Kutzendörfer a Daniel Kutzendörfer, kteří spolu odkopali 464 minut.

V záložní linii bylo 83 % gólů a asistencí rozloženo mezi třemi hráči, Danielem Bartoněm, Ondrou Nejedlým a Karenem Preosyanem. První jmenovaný bral v tabulce produktivity druhé místo, mezi záložníky pak místo první, vstřelil celkem 14 branek a u 18 asistoval. Pomyslnou druhou příčku mezi středopolaři obsadil Ondra, jenž 9 branek sám vsítil, 11 jich pak připravil pro svoje spoluhráče. Bronzovou medaili si na krk navlékl Karen Petrosyan s bilancí 11 + 2. Náš kapitán byl také nejvytíženějším hráčem záložních řad, odehrál celkem 2 300 minut. Karen si v tomto případě o jednu příčku polepšil, s bilancí 2 033 minut. Hranici 2 000 pak marně atakoval Ondra Nejedlý (1 854) a Lukáš Hladík (1 819). Bramborovou příčku pak obsadil Kirill Chukhan, který si během 1 381 minut na hrací ploše připsal 4 góly a 2 asistence. V nižších stovkách minut se pak pohyboval Daniel Bezpalec, 203 minut v 7 zápasech, Jaroslav Chvojka, 203 minut v 10 zápasech a Sebastian Tumpach, 420 minut ve 13 zápasech. Jeden poločas si pak připsal i veterán Milan Štěrba, jenž naskočil do prvního dějství zápasu 2. kola. Záložníci dokázali vsítit 33 % gólů celého týmu, Nejaktivnějším střelcem byl Daniel Bartoň, který rozvlnil síť pravidelně každých 164 minut. Nejtrestanějším hráčem byl Karen Petrosyan se 3 žlutými kartami, v patách mu byli Lukáš Hladík se dvěma žlutými napomenutími a Kirill Chukhan a Ondra Nejedlý, jenž byli potrestáni pouze jednou.

Mezi útočníky kraloval Filip Tvrzický, který se stal naším neproduktivnějším hráčem, dokázal soupeřům nasázet 32 branek, 13 jeho střel bylo až tak špatných, že našlo jeho spoluhráče jenž dopravili míč do sítě za něj. Celkem tedy nasbíral 45 "kanadských bodů." Odehrál celkem 2 564 minut, přičemž nechyběl ani v jednom zápase. Vcelku si připsal 1,5 bodu na zápas, jenž zaregistroval průměrně každých 57 minut. Druhým nejvytíženějším hráčem, co se týče odehraných utkání, byl Marek Halász (bilance 4 + 3), který naskočil do zápasu celkem 27x, připsal si celkem 832 minut, což ho umístilo na 4 pozici mezi útočníky. Druhým nejvytíženějším forvardem byl Tomáš Mirovský, který si během 16 utkání připsal 1 171 minut, během kterých vstřelil 6 branek a nasbíral 6 asistencí. O jeden bod méně urval Šimon Procházka, jenž v 18 zápasech rozjásal klánovické fanoušky 11x, asistenci letos nezaregistroval ani jednu. Všech 11 zásahů "rozmístil" do pouhých 5 zápasů, dvakrát vstřelil hattrick, 2 góly si pak připsal v ten nejdůležitější moment sezóny. Z relativního pohledu, Filip dokázal vstřelit 27 % branek celého týmu, všichni útočníci pak dohromady 45. Prvenství si připsal i v kolonce žlutých karet, které viděl během 30 zápasů 3x.

Po minulém ročníku, ve kterém jsme se oproti sezóně 2021/2022 zhoršili o jednu příčku konečně přichází vytoužený úspěch. Celkové druhé místo je nevídaným úspěchem, který už dlouho visel ve vzduchu a všichni hráči si ho moc přáli. Díky pár klopýtnutím jsme s poměrně zdravou rezervou mohli pomýšlet i na příčku nejvyšší, ale spokojenost je i tak nadmíru velká. Jak stojí na konci všech výročních reportáží, musíme se i letos vrhnout do přípravy na nadcházející sezónu, tentokrát ale s ještě větší chutí a odhodláním než v ročnících uplynulých. Nesmírně děkujeme všem, co se na nás v této sezóně přišli podívat, zejména pak oceňujeme diváckou kulisu v posledním utkání sezóny. Těšíme se na vás v srpnu v prvním zápase pražské 1. A třídy!

autor: Sebastian Tumpach